Сфера
Дипломатически представители и експерти обсъдиха Българското председателство на ПСЮИЕ в Дипломатическия институт в столицата
68
България
Дипломатически представители и експерти обсъдиха Българското председателство на ПСЮИЕ в Дипломатическия институт в столицатаДипломатически представители и експерти обсъдиха Българското председателство на ПСЮИЕ (2025 – 2026 г.) на публична дискусия в Дипломатическия институт към министъра на външните работи в столицата.Чрез домакинството си България успя да постигне диалогичност, партньорство и практическо сътрудничество в процеса, каза директорът на Дипломатическия институт към министъра на външните работи Таня Михайлова.
Автор: БТА / Редактор: Диляна Асенова
| 23 Юни 2026, 14:26 ч.
Дипломатически представители и експерти обсъдиха Българското председателство на ПСЮИЕ (2025 – 2026 г.) на публична дискусия в Дипломатическия институт към министъра на външните работи в столицата. В рамките на председателството България се фокусира върху четири приоритета, които са както възможност, така и предизвикателства пред региона, каза директорът на дирекция „Външно-икономически отношения и сътрудничество за развитие“ в МВнР Иванка Ташева. Първият от приоритетите е бъдещето на Югоизточна Европа в Европа, каза Ташева и обясни, че активно се е работило върху надграждането на процеса по европейска интеграция на всички участници, които искат да станат част от Европейския съюз. Друг приоритет е бил подобряване на конкуренцията между икономиките и инвестирането в човешки капитал. Младите хора в региона са най-голямото ни предимство и инвестирането в тяхното образование, умения и креативност ще доведе до растеж и иновации, посочи тя. Третият приоритет е регионалната свързаност, каза тя и обясни, че на срещите са постигнали резултати в подсилването на транспорта, дигиталната, енергийната, както и човешката свързаност. Четвърти приоритет е справянето с трудностите и заплахите от дезинформация, кибератаки, природни бедствия и смущения в доставки и логистика, каза още Ташева. Трябва да черпим знание от опита си, да продължаваме да надграждаме заедно, да обясним, че никой няма да бъде изоставен, защото ние сме част от процес, който върви в една посока, каза посланикът на Румъния в България Бръндуша Предеску. На Срещата на върха на ПСЮИЕ в София на 10 юни България предаде предаде председателския пост за следващата година на Румъния. Свързаност не е просто дума - тя е начин, чрез който останалите ни възприемат в свят на конфликти, добави Предеску. Тя поздрави България за успешното домакинство на Процеса. За развитието на регионалното сътрудничество, изграждането на магистрали, подобряването на железопътните линии, изграждането на нов мост между Румъния и България, както и водна свързаност говори изпълнителният директор на Института за икономическа политика Ясен Георгиев. Той обърна внимание на постепенното подобряването на граничните условия, завършването на магистрали и изграждането на пътища, подобряване на железопътните линии, и бъдещи планове за преки ЖП пътища, както и връзката по вода - на Черно море, и по Дунав с всяка една от съседките ни. Трябва да има много повече формати за практичен обмен на добри практики, отбеляза енергийният експерт Славчо Нейков. Като домакини ние подкрепихме конкуренцията на пазара, приоритизирахме регионална свързаност и устойчиво икономическо развитие, както и развитие в сектора на сигурността, каза посланик за специални поръчения в отдел „Регионално сътрудничество“ в дирекция „Югоизточна Европа“ към МВнР и модератор на събитието Росица Стоева. Припомняме, че на 10 юни президентът Илияна Йотова беше домакин на юбилейната Среща на върха на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа (ПСЮИЕ). На срещата беше отбелязана 30-годишнината от учредяването на формата за регионално сътрудничество. Държавният глава посрещна ръководителите на делегации от 12 държави участнички в ПСЮИЕ и на Съвета за регионално сътрудничество. На срещата на върха България предаде председателския пост за следващата година на Румъния. Министърът на външните работи Велислава Петрова откри Срещата на министрите на външните работи на ПСЮИЕ. Началото на инициативата е поставено през юли 1996 г. в София, когато на среща на министрите на външните работи на осем държави от ЮИЕ е приета Софийската Декларация за добро съседство, стабилност, сигурност и сътрудничество на Балканите. В годините броят на страните участнички се увеличава и днес те са 13 – Албания, България, Босна и Херцеговина, Гърция, Косово, Молдова, Румъния, Република Северна Македония, Словения, Сърбия, Турция, Хърватия, Черна гора, се посочва в съобщение на прессекретариата на държавния глава.
Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
|
|
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град.
От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
|
|
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
|
Крумовградчани от близо и далеч се събират в петото издание на земляческа среща
|
|
|
Министерството е длъжник към вас отдавна и се надявам днес да връщаме част от този дълг
|
|
|
Интересни са показанията на Олег Невзоров и ще изяснят случилото се с изникването на град в нищото
|
|
|
Новоремонтираната Гребна база във Видин беше официално открита
|
|
|
Обновената сграда на стадион „Георги Бенковски“ във Видин беше открита официално
|
|
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
|
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия |
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
|
Столичната община продължава мерките за подобряване на чистотата в район „Слатина“ с почистване на бул. „Шипченски проход“
|
|
|
Зорница Грекова е назначена за заместник-министър на културата
|
|
|
Тристранният съвет не постигна съгласие за това държавата да поеме здравните осигуровки по време на двете години майчинство
|
|
|
Крумовградчани от близо и далеч се събират в петото издание на земляческа среща
|
|
|
Над 1000 шофьори са проверени в Търговищко при операция за засилен контрол върху управлението след употреба на алкохол или наркотици
|
|
Радиопрограми



Тикер
68
ЗАПАЗИ
За пета поредна година Община Крумовград земляческата „Среща на крумовградчани от близо и далеч“, каза кметът на общината Себихан Мехмед.
И тази година тридневната про ...